4. VLNA STOUPÁ

 

Porovnali jsme počet infekcí v červenci a srpnu. Čtvrtá vlna je vážně zasažena

 

Téměř každý den je o několik nakažených COVID-19 více než den dříve. To vyvolává dojem, že epidemie se vyvíjí pomalu. Pokud však porovnáme údaje ze srpna s údaji z července, uvidíme, že růst dosahuje až 100% a čtvrtá vlna je vážná. Co bude dál?

 

V neděli se nakazilo 185 lidí. Přesně o měsíc dříve, 22. července, bylo zaznamenáno 126 infekcí. To je nárůst o ok. 50%. Existují však dny, kdy růst dosahuje téměř 100%: 21. srpna bylo nakaženo 222. 21. července, tedy o měsíc dříve – 124, tedy téměř o polovinu méně.

 

Čísla nahoře. Pomalu, ale důsledně pozorujeme, jak se počet nakažených každý den zvyšuje, máme pocit, že přicházejí pomalu, o několik případů denně. Ale stačí se podívat na týdenní data, abyste viděli, že se epidemie šíří. Pouze do konce týdne byla čísla následující: 128-221-208-197-212-222-185. Pokud vyjmeme pondělí (128 nakažených) a vezmeme-li v úvahu skutečnost, že v těchto dnech je počet nových infekcí vždy z administrativních důvodů nejnižší, můžeme mít dojem, že počet nových případů se každý den udržuje na stejné úrovni a osciluje kolem 200. Počet nových infekcí v týdnu 16. – 22. srpna byl v průměru 196.

 

Stačí se však vrátit zpět a sledovat údaje z minulých týdnů, abychom viděli, že čísla rostou. Trochu, pomalu, ale důsledně.

 

Podívejme se na týden 9. - 15. srpna. Denní počet infekcí byl následující: 64-200-198-223-196-211-148. Denní průměr: 177 Týden před 2. až 8. srpnem. Počet infikovaných byl následující: 91-164-164-176-172-181-122. Denní průměr: 152.

 

Dynamika růstu je patrná i při porovnání vybraných dnů v srpnu a červenci. V červenci byl počet denních infekcí obvykle několik desítek, v některých dnech přes sto. Na konci měsíce začala prudce zrychlovat a dosáhla 150-160 nakažených.

 

V srpnu tento počet zřídka klesl pod 150 a obvykle přesahoval 200.

 

Jaké závěry z toho plynou? Epidemie opět nabývá tempa. Čtvrtá vlna na sebe vážně naráží.

 

Co s epidemií v Polsku?

 

Podle odhadů odborníků by čtvrtá vlna výrazně urychlila počátkem podzimu. To bude zahrnovat dva faktory: Návrat dětí a mládeže do škol a návrat Poláků na dovolenou.

 

- „Připouštím, že k nárůstu počtu případů dojde měsíc po otevření školy. Bude to konec září, říjen, možná dokonce i konec října“, řekl nedávno Dr. Pavel Grzesiowski, imunolog, odborník na lékařskou péči COVID-19, který byl hostem programu "Onet ráno".

 

Podle Grzesiowského je to právě návrat dětí do škol, co může způsobit, že epidemie vypukne s velkou silou. – „I kdybychom se rozhodli očkovat všechny děti, očkovali bychom jen část“, řekl 21. srpna na stanici Tok FM. – „jsou určité hypotézy, že COVID-19 se postupem času stane především dětskou nemocí. Stejně jako jiné typy cytomegalovirů, RSV viry, mononukleozy“. Podle odborníka budou dospělí, kteří jsou ozdravci a již prošli COVID-19, chráněni po delší dobu. Podobně jako lidé, kteří dostali vakcínu. - Kdo je tedy k dispozici pro virus? Především děti a neočkovaní dospělí – všiml si doktor Grzesiowski, který byl hostem v pořadu Vojtěcha Muzala v pořadu „První snídaně“ v TOKu.

 

Letní cesty, nové infekce. Experti také upozorňují na to, že k nárůstu počtu infekcí přispějí i naše prázdninové jednotky, zejména ty zahraniční, vzdálené. Někteří lidé, kromě prázdninových vzpomínek, přinesou do Polska i nové mutace viru.

 

 - Všichni poukazují na to, že do této čtvrté vlny už směřujeme. Vracíme se z prázdnin, často z míst, kde je infekce v Evropě nejčastější, tj. ze Španělska. Portugalsko a další země Středomoří. A i s nejlepším systémem dozoru nad virem a jeho novými variantami se i tak dostane do Polska, řekla nedávno v rozhovoru s Virtuální polskou profesorkou Joannou Zajkowskou, specialistkou na infekční nemoci z Univerzitní nemocnice v Bialymstoku. 

 

Co dál? Denně se rozšíří až 10 000 infekcí, ale od září se výrazně urychlí, až se vrátíme do uzavřených kanceláří a tříd. Jak předpovídá Prof. Kristina Bieńkowska-Szewczyk, vedoucí katedry molekulární biologie virů na Institutu biotechnologie Gdaňské univerzity, může denně zaznamenat až 10 000 případů. Je to mnohem méně než během podzimní vlny, ale mnohem více než v současnosti.

 

V současné době je 80% případů zjištěných v Polsku variantou Delty, definovanou jako vícenásobně přenosný a množící se virus. Proto lze očekávat, že onemocnění bude velmi silné, říká prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

 

 Očkování ?? Odborníci: Před čtvrtou vlnou se počet polských očkovaných lidí velmi pomalu blíží 50%. Polovina populace je nedostatečná k tomu, aby mohla mluvit o odolnosti stáda a aby si dovolila pocit bezpečí. Na začátku kampaně bylo řečeno, že by bylo dobré vyočkovat 60-70% Poláků. Od doby, kdy se v naší zemi začala šířit varianta Delta, se odborníci dozvěděli, že potřebujeme alespoň 80 procent očkovaných, aby se nebáli další vlny. Tato mise selhala a lékaři přiznávají, že jsme promarnili příležitost na stádní imunitu. Stále se však doporučuje, aby se očkovaly co nejdříve.

 

Program očkování se zpomalil, nezastavil se, ale výrazně zpomalil. Možná, že za toto zpomalení budeme muset zaplatit epidemiologii, řekl před několika dny v Prof. Miloš Parczewski, vrchní lékař pro COVID-19 v Štětínské vojvodské nemocnici.

 

Připomenul, že po vakcinaci trvá několik týdnů, než dojde k vytvoření imunity v důsledku přítomnosti protilátek. - "Je to poslední chvíle, kdy se mám očkovat před nadcházející čtvrtou vlnou koronaviru,“ vysvětluje.

 

Bohužel je již velmi pozdě a je třeba se velmi pospíchat s očkováním. Proto je třeba požadovat nejen účast, ale i rychlost očkování. Tempo by mělo být mnohem vyšší, varoval Dr. Sutkovski.

 

Z polštiny do češtiny přeložil :

Marian Mario Artych, DiS.

Dne 25.8.2021 ve 14,30 hodin.

 

Autor článku Karolina Świdrak

Článek byl uveřejněn 22.08.2021, 12:50 v Polsku na této internetové adrese :

www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,wzrost-liczby-zakazen-nawet-o-100-proc--czwarta-fala-sie-rozpedza,artykul,12055969.html