BLANIK - WIEDZA DLA POLAKÓW

 

	

Góra Blaník to legendarne czeskie wzgórze. W trudnych momentach naszej historii był zawsze symbolem nadziei na odzyskanie wolności i oryginalności narodu czeskiego

 

Są to dwa zalesione skaliste wzgórza, Wielki Blaník i MaŁy Blaník. Na szczycie Wielki Blaník wznosi się 30-metrowa drewniana wieża widokowa z 1941 roku w kształcie husyckiego głosu.

Na szczycie Małego Blanika znajdują się również ruiny kaplicy św. Maria Magdalena, w której duch ostatniego pustelnika strzeże ukrytego skarbu.

Blaník jest otoczony wieloma różnymi legendami, z których niektóre prawdopodobnie sięgają czasów celtyckich. Legenda o armii wojowników śpiących wewnątrz góry, skąd wychodzą, by pomóc swoim ludziom, jest szeroko rozpowszechniona w całym celtyckim świecie.

	

	

Najsłynniejsza legenda mówi o tym, że wewnątrz góry odpoczywa armia, czekając na najgorsze chwile czeskiego narodu. Jej dowódcą jest patron ziem czeskich św. Wacław. W chwili, gdy nasza ojczyzna będzie w największym niebezpieczeństwie, wyschnięty dąb na Blaníku zazieleni się, a źródło pod nim wypuści tyle wody, że studnia się wyleje, a woda spłynie po zboczu. Wtedy w górze otwiera się tzw. Public Rock, GŁAZ znajdujący się wewnątrz rycerze budzą się z głębokiego snu i pod wodzą patrona czeskiej ziemi wyruszają na wrogów, pokonują ich i w ciszy i spokoju wracają. Pojawiają się w Czechach.

 
 
 
 
 
 
W dniu 31.lipca 2021 r. napisal kuzyn Michal Harasim w Siedlcach 
 

Nie tylko w Polsce protestują przeciwko obostrzeniom, segregacji i sanitaryzmowi. Przeciwko całemu temu cyrkowi związanemu z covidem.

Dzisiejszy wpis muzyczny przedstawia klip z tamtego roku czeskiego piosenkarza Daniela Landy i jego kolegów. Śpiewacy są ogólnie przeciwko rządowi czeskiemu.

Już za dużo nie przynudzając prezentuję wam utwór rockowy i tłumaczenie (z j. niemieckiego) mojego autorstwa. Pepiki przeciwko obostrzeniom!

 

Jego strona i informacje : mikkeharry.wordpress.com/2021/07/31/daniel-landa-blanicky-manifest/?fbclid=IwAR2ltdlKWwsaWVfWYt8BZPINA-5lanJN6YzHgkoNQtxNt6AyRH95TH2CP7c

 

Zapraszamy !!

 

(c) Marian Mario Artych, DiS.

Siedlce 08.08.2021