BLIŽÍ SE 4.VLNA C.19

 

Čtvrtá vlna Covid-19 mezi srpnem a říjnem !!

 

Záchranáři ve Slezsku v pandemii koronaviru, Polsko 2020. Ft. SARATSTOCK / Shutterstock.com Specialisté a státní správa uvádějí, že Polsko čeká čtvrtá vlna pandemie Covid-19, způsobená především šířením varianty delta. Předpovídají, že se infekce zvýší mezi srpnem a říjnem 2021.

Čtvrtá vlna pandemie je nevyhnutelná, i když již ne ve stejném měřítku jako předchozí, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Waldemar Kraska v rozhovoru s programem I Polského rozhlasu.

 

Podobně je tomu v případě předsedy varšavských lékařů Dr. Michaela Sutkovského. Jak řekl v rozhovoru s polskou tiskovou agenturou, je třeba počítat s nárůstem výskytu onemocnění na COVID-19 v Polsku. „Otázka zní ne jestli, ale kdy se to stane,“ dodal.

 

Čtvrtá vlna by měla být nejvíce zodpovědná za variantu delta koronaviru. Ve čtvrtek mluvčí ministerstva zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz uvedl, že v Polsku je v současnosti tato varianta zjištěna u 30-40% vzorků zatříděných v laboratořích.

 

Podle odhadů Evropského střediska prevence a kontroly nemoci do konce srpna se očekává, že tato mutace způsobí 90% všech infekcí koronavirem v Evropské unii.

 

Varianta „delta a“ vakcíny, doba výskytu a velikost čtvrté vlny způsobené novou mutací Covid-19 budou záviset na tom, kolik lidí bude očkováno, řekl ve čtvrtek náměstek vedoucího zdravotnického oddělení.

 

V současné době je však situace v Polsku stabilní a vláda nemá v úmyslu zavést povinnost očkování. Není také nutné zavést povinnost očkování pro zdravotníky, protože více než 90% osob vykonávajících lékařské povolání je již očkováno, řekl v rozhovoru s Polským rozhlasem Waldemar Kraska.

 

Evropská agentura pro léčivé přípravky vyzvala k urychlení očkovací kampaně v souvislosti s rozšířením varianty delta. Je to orgán EU odpovědný za bezpečnost a regulaci obchodu s léčivými přípravky. K ochraně před vysoce nakažlivou variantou delty jsou zapotřebí dvě dávky vakcíny, uvádí agentura.

 

 

 

Z polštiny do češtiny přeložil

Marian Mario Artych, DiS.

Zpracováno dne 20.7.2021

Článek vyšel v Polsku dne 16.7.2021

 

Článek byl uveřejněn v Polsku na tomto odkaze : 300gospodarka.pl/news/czwarta-fala-4-iv-wariant-delta-covid-koronawirus