PITÍ A ŘÍZENÍ - VRAŽEDNÁ SMĚS. Polská vláda musí předložit systemové řešení

 

  V podnapilém stavu zabil těhotnou. Neměl ani řidičský průkaz

 

      Pachatel sobotní dopravní nehody v Polsku (6.9.2014), ve kterém zemřela těhotná žena, šel na tři měsíce do vazby. Vyplývá to z výslechu svědka, sedl si za volant nejen po osmi pivech, ale také větším množství vodky. Za jízdu pod vlivem alkoholu byl již pachatel tři krát odsouzen, ale vždy podmíněně. Soud nikdy ve věci nerozhodl, aby poslal Leška F. na léčení.  Jelikož soudy jsou zbytečně zdlouhavé, říká nám šéf Statní organizace pro řešení alkoholismu.

 

    K tragické dopravní nehodě došlo v sobotu (6.9.2014) pozdě večer ve Vysetině, okres Pomorský. V čelní srážce Fiat Punto a Audi A4 zemřela 27letá žena. Byla v sedmém měsíci těhotenství. Na místo dorazil lékař, aby zachránil nenarozené dítě, vydal rozhodnutí o císařském řezu v sanitce. Bohužel ani matku, ani dítě se nepodařilo zachránit.

 

   V dopravní nehodě utrpěl také ve věku 44 let pasažér auta Fiat Punto, otec děcka, kterého museli v těžkém stavu transportovat do nemocnice v Gdaňsku. Z dalšího šetření se zjistilo, že Lešek F. náhle sjel do pruhu, do protisměru. Soud na základě úterního rozhodnutí (9.9.2014) poslal muže na tři měsíce do vazby. Dříve ho Statní zastupitelství obvinilo z dopravní nehody se smrtelnými důsledky, řízení auta bez řidičského průkazu a pod vlivem alkoholu (při výdechu měl více jak 2 promile alkoholu).

  8 PIV A 5 LAHVÍ VODKY

  Takže v úterý (9.9.2014) byl vyslechnut svědek nehody, který byl toho večera pasažerem a utekl z místa činu. Muž je totiž bratrancem pachatele. V sobotu společně opustili párty a nastoupili si do auta.

    Podle výpovědi svědka oba muži začali pít již v 11 hodin a pili až do pozdních hodin odpoledne, říká Darjuš Witek Pogořelský, šéf Statního zastupitelství ve Wejherově.

   Potom Lešek F. měl si jít lehnout a spát do 19 hodin. Jak informuje vyšetřovatel, je tu rozdíl mezi vysvětlením podezřelého a výslechem svědka. První tvrdí, že vypil osm piv, jeho bratranec říkal, že bylo ještě pět lahví vodky. Lešek F. říkal, že jel rychlostí 120 až 130 km / hod. a nechtěl zpomalit. Nesouhlasil ani s tím, aby Audi řídil jeho bratranec.

 

    Statní zastupitelství ještě nevydalo rozhodnutí, zda bratranec Leška F. bude stíhán za opuštění místa nehody.

  V tomto bodu vystupuje v charakteru svědka, říká Gražina Wawriňuková, mluvčí Státního zastupitelství v Gdaňsku, která se rozhodla podívat se na zoubek dosavadním případům Leška F.

 

        SOUDY JSOU ZBYTEČNĚ ZDLOUHAVÉ 

 

       Ten 37letý muž byl již za jízdu pod vlivem alkoholu trestán, dokonce třikrát, mimo toho neměl ani řidičský průkaz. V březnu 2006 byl odsouzen na 10 měsíců veřejně prospěšných prací za jízdu pod vlivem alkoholu autem Fiat 126p, obdržel zákaz řízení motorových vozidel na dva roky a zaplacení 300 Zlotých do nadace pro oběti dopravních nehod. Byl chycen policejní kontrolou o tři měsíce dříve. 

      Další případ byl v prosinci roku 2007, tehdy byl chycen policejní kontrolou v Klenbově. Jel opilý motorovým kolem. Rozsudek byl až v březnu roku 2008. Soud ho odsoudil na tři měsíce odnětí svobody s podmíněným odkladem na dva roky a zakázal mu jezdit všemi vozidly po dobu čtyř let.

     Ani to nepomohlo. V dubnu 2010 byl chycen, jak jel čtyřkolkou. Byl znovu opilý. Rozsudek – rok odnětí svobody s podmíněným odkladem na pět let, zákaz řízení vozidel na sedm let a pokuta 1 000 zlotých, slovy jeden tisíc Zlotých.

 

   V meziobdobí ho vždy chytla policie, řídil auto, měl od 0,2 do 0,5 promile na vydechovaném vzduchu.

    Polské právní normy rozeznávají dva druhy jednání spojeného s řízením pod vlivem alkoholu. Rozsudky se ukazují takto na zdlouhavé neúčinné procesy soudu, říká Krištof Břozka, ředitel Statní organizace řešení problémů alkoholismu. Často zbytečně dávají podmíněné tresty, rovněž neobratné, tady dokonce ani jednou nebyla pachateli nařízena protialkoholická léčba.

  Lešek F. má také na kontě soud skrz fyzické napadení.

 

  ROSTE POČET SMRTELNÝCH OBĚTÍ

 

   V roce 2010 v rámci šetření Evropské unie SARTRE 4 kolem 3,5 % polských řidičů potvrdilo, že během posledního roku řídilo v podnapilém stavu. Pro lepší orientaci je to kolem 600 tis. lidí. Nejvíce po vypití alkoholu si sednou za volant lidé ve věku 25 – 39 let.

    Policie v PL ročně zveřejní jen kolem 160 až 180 tisíc opilých řidičů, což nám ukazuje špatnou bilanci.

   Nehody v PL s podílem alkoholu – podle Ilony Butlerové z instituce silničního transportu, která byla jednou z hvězd reportáže o Velkém formátu, je stav kolem 12 %, ale jestli nám jde o počet smrtelných obětí, tam nám roste to 16 %. Nejčastějšími oběťmi jsou psy.

 Polská vláda pracuje nad zpřísněním dopravních předpisů : Osoba chycená poprvé po alkoholu ztratí řidičský průkaz na tři roky a zaplatí pokutu minimálně 15 tis. Zlotých. Recidivista ztratí právo na řidičský průkaz doživotně a zaplatí pokutu minimálně 20 tis. Zlotých. 

  Kromě toho, osoba, která bude chycena, že jede za volantem pod vlivem alkoholu – bude muset na tři roky si na vlastní náklady nainstalovat do auta zařízení, které zablokuje auto při startování, jestliže řidič bude pod vlivem alkoholu. 

 

   Změní se také právní kvalifikace jízdy bez řidičského průkazu – místo přestupku se bude jednat o trestný čin.

 

Z polštiny do češtiny přeložil

Marian Mario Artych, DiS.

Brno 14.9.2014

Článek byl v Polsku zveřejněn dne 9.9.2014 v 19,17 hodin

 

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,138764,16614493,Po_pijanemu_zabil_ciezarna__Nie_mial_nawet_prawa_jazdy.html