POLSKA MÉDIA : JAK SE NA NÁS DIVAJÍ ČEŠI

 

Polská media : "Jak nás vidí Češi"

 

 

Bída, alkoholismus, temnota a vypočítavost. Jak  nás vidí Češi

 

      Čech Poláka neurazí, neplivne mu do tváře, nezbije ho, ale vždycky ho bude považovat za horšího, protože pochází ze země, kde tančí vodka, škaredost, opožděnost a trestnost. – Negativní stereotyp Poláka v Česku určitě existuje. Když se setkávám s lidmi, slyším například : „Byl jsem v té Varšavě před 20 lety a je to nejhorší místo na zemi. Nikdy víc již tam nepojedu“, říká a přesvědčuje na téma Čech Pavel Trojan.

 

    Nyní máme možnost se podívat na další kapitolu, která se týká našich ne zcela dobrých vztahů. Polská ambasáda v Praze protestuje proti nejnovější reklamě českého operátora T-Mobile. Polák je v ní představen jako obchodník s vetešnictvím, malý podvodniček a chytrák. Polští čtenáři provedli skutečný útok v komentářích. Někteří dokonce prohlásili, že rezignují ze služeb mobilního operátora v Polsku.

 

   A takových věcí by bylo víc. „Obchodníci ve Varšavě prodávají výrobky ze zkaženého a smradlavého masa“ – prohlašovaly české portály v tematických článcích, ve kterých jsme popsali proceduru obchodu s nečerstvou drůbeží ve varšavských asijských bistrech. Tento případ se pro ně stal dalších důkazem na potvrzení určité teze, že polští podnikatelé mají vypočítavost a naším (polským) potravinám je lepší se vyhnout. „Je to další případ“ – jelikož již pár měsíců v České Republice běží kampaň na polské produkty.

 

    Začalo to již na počátku roku 2012, kdy media přinášely zprávy o tom, že nepoctivý podnikatelé dávkovali do potravin posypovou sůl místo kuchyňské. Dále se mluvilo o tom, že Češi masově kupují levné polské potraviny a hned vztáhli problém na všechny polské potraviny. V dalších měsících jsme slyšeli mimo jiné o polské zmrzlině, kde jsou chemikálie, sladkostech, kde jsou prostředky na krysy a otrávených kuřatech. Čeští novináři, úředníci a politici soutěžili v různých propagandistických mediích, aby byl zastaven import nebezpečného sortimentu a aby celý polský byznys dostal červené karty.

 

    Ta fama kolem potravin začíná nabírat opravdu hysterické formy. V tomto důsledku trvá neustále stereotyp, že z Polska nic pocházet nemůže, co je dobré, říká Petr Gawliński, politolog a licencovaný turista v Praze, který již několik let žije na území hlavního města České Republiky.

 

 

Mají nás za chudáky

 

Samozřejmě, celá nepřehledná situace kolem polských potravin je to, že jen to, že část velké skládačky, která se nazývá předčasným upozorněním. Zatímco v Polsku je nejvíce případů, kdy jsou Poláci fascinováni z postavení České Republiky, na druhé straně nic takového nefunguje. „To je jednostranná sympatie. Češi mají skeptické pohledy na Polsko“ – o tom je přesvědčena v rámci tematických rozhovorů Jana Kepská, to je Češka, která žije v Polsku. To je jedno z nejvíce vyvážených hodnocení  na toto téma.

 

  • V hodnocení Čecha Polák je nepoctivý obchodník a vypočítavec. Oni se cití být o něco lepší, jim se zdá, že jsou více civilizovaní a Polsko podle nich, to je černá, opožděná, katolická díra – říká Matěj, šéf organizace, která se zabývá česko – polskou spolupráci.

 

Příčina takového stereotypu je jednoduchá : nedostatek informací. Češi jsou ignoranti, co se Polska týče. Skoro vůbec k nám nejezdí a pokud někdo vůbec, tak se jedná jen o Krakov nebo Věličku.

 

www.mapy.cz/zakladni?x=20.0086334&y=50.0636046&z=9&source=muni&id=34177&q=Krakow 

 

www.mapy.cz/zakladni?x=20.0580803&y=49.9851336&z=10&source=muni&id=34325&q=obec%20Wieliczka 

 

   Nejlépe to bylo vidět u příležitosti Euro 2012, kdy se ukázalo, že obyvatelé 100 km od hranic ještě nikdy u nás nebyli. Jeden z mých známých se divil : „Polsko?? Tam musí být velká chudoba“, říká člověk, se kterým vedeme rozhovor.

  Jak nám říká, je to nezájem Čechů k Polákům v těch nejzákladnějších věcech, jako jsou tabule s nápisy na populárních místech pro dovolenou -  chybí zde nápisy v polském jazyce. Informace jsou anglicky nebo francouzsky, ale v našem (polském) jazyce nejsou. A přece 70 % návštěvníků, to jsou Poláci. Ostatně, pokud jde o hodnocení sympatií k jiným národům, u Poláků jsou Češi na prvním místě a u Čechů jsme my sotva v první desítce.

 

Jste vypočitavý !!

Pavel Trojan, Čech, který pracuje v Polské instituci v Praze, nemá také pochybnosti, že jeho rodáci jsou přívětivý k polským sousedům. Zdůrazňuje ovšem, že Češi se na nás dívají jako na skupinu vypočítavých lidí, kteří  čekají na příležitost, dostat pár peněz pro sebe navíc.

 

  • Určité věci prostě nemohou Češi přijmout. Například obvyklé vyjednávání u nás nepřichází v úvahu. A je hodnoceno jako určitý výraz vypočítavosti a podvodu. Myslím si, že to je výsledek z našeho komplexu, který se dotýká naších sousedů, stejně tak to platí ohledně Slováků a nebo dokonce Maďarů. To je takové přesvědčení, že my jsme vždy a budeme ti lepší.  Setkávám se například s lidmi a slyším například : „Byl jsem v té Varšavě před 20 lety a je to nejhorší místo na světě. Nikdy víc tam nepojedu.“

  Pavel Trojan : Pod pojmem Polsko se v Česku vybaví vodka, ale funguje to i obráceně. Poláci o nás myslí : „To jsou Pepíci, kteří pořád vysedávají na pivě.“

 

   Podle jeho názoru budou Češi ještě dlouho mít co dělat se stereotypem. Polák se dokáže rychle zamilovat a se i odmilovat. Čech potřebuje k tomu hodně času, aby se zamiloval a pak až se zamiluje, tak ta láska zůstává navždy – potvrzuje.

 

Papež, růženec a klobása

 

  Na štěstí, podle toho co říkají lidé, se kterými hovořím, je obecný stereotypní nezájem stanout tváři v tvář a konkrétní reakce na ty situace, když se potká Čech s Polákem. Jak to v případech vyjednávání bývá. Něco jiného je mediální jednání, zprávy týkající se celého národa a ekonomické informace. A něco jiného je osobní kontakt. – Vždycky jsem se setkával s velkou vděčností a Češi mi pomáhali v různých situacích. V celé rovině soudím, že se máme od nich co učit, hlavně ohledně vynalézavosti, zdůrazňuje.

 

   Piotr Gawliński nás také ujišťuje, že nikdy nedošlo k situaci, že by se na něho někdo díval povrchně.

  • Jestli půjdeme dolů z takové celkové úrovně na přízemní záležitosti, tak nalezneme pozitivní příklady. Například osoby, s kterými jsem mluvil, jsou přesvědčení o tom, že v dobách komunismu Polák byl velmi vynalézavý, zvládal řešit situace, které nebyly běžně dostupné. Nyní  vchází do společenského povědomí to, že Polák, ten zrovna penězi neoplývá, ale nakonec je vždycky má. Pamatuji si z jedné párty, jak jsem vytáhnul peněženku z kůže a jedna osoba se mě ptala : „Není ta peněženka příliš malá pro Poláka??“, směje se….

Piotr Gawliňski, politolog a průvodce Prahou

Samozřejmě, že to polské podnikatelské prostřední je časem hodnoceno jako podezřelé – až na hranici vypočítavosti a poctivosti. Současně Češi jsou si jisti svoji hodnotou. Dokonce v pouličních stancích, kde se prodává sezonní ovoce, musí být podtržen nápis „české jahody“ a „české maliny“.

 

Frekvence propagandy

 

Problém je v tom, že české media v posledních časech udělaly hodně v rámci stereotypu uzavřít Poláky. Například jeden z týdeníků umístil na své obálce fotografii Polky s copem a křížem na krku, jak stojí v popředí malucha (malé polské auto - Fiat 126p - dlouhá léta vyráběný). Jiný případ byl, jak časopis „Respekt“ uváděl, jak papež Jan Pavel II. chválil polské potraviny. – Všechno pro to, aby zdůraznit, že Polák bude navždy katolík – uvádí Gawliński.

Co dodat k té celé mase publikací o podnikatelských podvodech, které chtějí otrávit Čechy, působí to dojmem, že stereotyp nabírá na síle. – Co na to říci ?? Zůstává vám jedna možnost – zvát Čechy do Polska, píše Pavel Trojan.

 

 

Z polštiny do češtiny přeložil 

 

Marian Mario Artych, DiS.

 

V Brně 4.12.2014

 

Zdroj : natemat.pl/69471,bieda-alkoholizm-ciemnota-i-kretactwo-jak-nas-widza-czesi

 

Diskusní téma: Polská media : "Jak nás vidí Češi"

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek