Polská media nás varují : Za svezení někoho autem můžete jít i do vězení!!

 

    

    

Carpoling je ohrožením. Policie varuje před převaděčstvím lidí

 

 

  V České Republice je čím dál více populárnější carpoling (placená služba, kdy si vezmete sebou levně nějakého pasažera navíc, protože máte volné sedadlo v autě). Nese to ovšem určitá rizika. Řidič, který veze sebou na mezinárodní trase nějakého pasažera, se může stát převaděčem lidí.

 

  Rostoucí ceny paliva a vůbec jízdy jako takové způsobují, že carpoling je oblibená možnost cestování. V České Republice jsou internetové stránky, které nabizejí možnost se s někým domluvit  na společné cestě. Tyto portály mají již tisíce členů, z toho jedna třetina jsou řidiči. Ale tato služba, která má usnadnit cestování a snížit náklady, je bohužel terčem převaděčství lidí.

 

  O velké smůle může hovořit český řidič, který v si dál na internet jistý inzerát :

   „Na cestě z Rumunska do Německa mám v autě dvě volná místa. Prosím zájemce o kontakt.”

 

  Chtěl ušetřit na nákladech na cestování, ale na česko-slovenské hranici ho zastavila policie a pak se dozvěděl, že ho výlet může stát mnohem víc, než předpokládal. Ukázalo se, že nic netušicí řidič převezl dva obyvatele Afganistánu, kteří  přebývali nelegálně na území Evropské unie. Celá věc putovala na policejní komisařství, kde měl řidič co vysvětlovat o nelegalních imigrantech ve svém autě. Za převaděčství lidí mu hrozí až osm let vězení.

 

   Policie České Republiky nás informuje, že těchto a podobných případů stále přibývá. Je to v důsledku toho, že o carpoling se začali zajímat gengy, které se zabývají převaděčstvím lidí a zneuživají toho.

 

  Je to nový způsob, který využívá na cestování více lidí z třetích zemí do jiných zemí EU bez platného cestovního pasu, řiká Vladimír Takač z cizinecké policie. Pro gengy je to levný a nenápadný způsob převadění svých lidí. Osobní auta jsou málo kontrolovaná na vnější hranici EU.

  Problém se může dotknout rovněž polských řidičů – hlavně těch, kteří se vrací z dovolené na jihu Evropy. Jedna z nejvíce oblíbených tras, přes které jezdí cizinci bez víza přes státy Evropské unie, je tzv. Balkanská stezka.

 

  Jde o cestu z Turecka přes Řecko, Makedonii, Srbsko a Maďarsko a dál do cílových zemí – nejčastěji do Německa a Skandinávie.

 

- říká Takač.

 

  V minulém roce (2013) Maďaři změnily předpisy a nelegální imigranti obdrželi možnost svobodně se pohybovat. Imigranti toho začali zneužívat a jezdit do vnitřku Unie.

 

 

- vysvětluje dále Takáč.

 

  Policie varuje, že neexistuje ideální způsob zabezpečení před nelegalním pasažerstvím. V hodně případech můžeme nebezpečné situaci uniknout tím, že poprosíme našeho cestujícího, aby nám ukázal své doklady (zvlaště cestovní pas), a to zda se nachází legálně na území Evropské unie.

 

 

Z polštiny do češtiny přeložil

Marian Mario Artych, DiS.

Brno, 30.8.2014

Članek byl v Polsku uveřejněn dne 24.8.2014

 

wpolityce.pl/lifestyle/210560-carpooling-zagrozeniem-policja-ostrzega-przed-przemytnikami-ludzi

 

 

 

Diskusní téma: Polská media nás varují : Za svezení někoho autem můžete jít i do vězení!!

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek