VOJENSKÝ MASAKR

 
         22./23.07.1973
 
          Ozbrojený vojín základní služby Antonín Daněk zběhl v nočních hodinách ve značně podnapilém stavu z kasáren v Kroměříži a ukradeným vojenským transportérem vyrazil značnou rychlostí směrem na ZdounkyStřílkyBučovice a Rousínov. V obcích způsobil materiální škody. Z Rousínova, kde vykradl trafiku, pokračoval ve směru VyškovBohdalice a Bučovice. V zatáčce u Bohatých Málkovic se transportér převrátil. Ozbrojený vojín se vydal pěšky směrem k obci. Po cestě se střetl s vozidlem Útvaru civilní obrany Bučovice, jehož posádku pod pohrůžkou zastřelením přinutil vystoupit. Na křižovatce u obce Kojátky ho dostihla další vozidla bučovické posádky s nedostatečně vyzbrojenými a informovanými vojáky. Daněk zahájil proti vozidlům ostrou palbu, při níž usmrtil 3 osoby. Poté pod pohrůžkou zastřelení přinutil vystoupit osádku okolo projíždějícího osobního auta, které uloupil a vrátil se domů, do Cvrčovic u Zdounek. Za spáchané činy byl dne 13. září 1973 Vyšším vojenským soudem v Táboře odsouzen (opětovně potvrzeno dne 26. října 1973) k trestu smrti  a dne 21. prosince 1973 popraven.
              Komunistický režim se s ním nemazal a ani tehdejší prezident Ludvík Svoboda mu nedal milost. Smrt za smrt. Za socialismu zde pochopitelně bylo velké informační embargo.
 
              Dnes je téměr nepochopitelné, co tenkrát vedlo zhruba 20letého člověka který řádně plnil na vojně své povinnosti a na vojnu se udajně těšil, že v noci ukradl obrněný transportér z muničního skladu, k tomu si vzal samopal a náboje a jel zběsilou jízdu v podnapilém stavu. Pak se vyboural. Pak utíkal dál pěšky. Pak střílel do náhodně nad ránem kolem jedoucích vojáků, kteří neměli téměř žádné zbraně v křižovatce Bučovice - Vyškov - Kojatky. 12 lidí bylo zraněno.
 
             Zastřelil nejméně tři vojáky, i když i toto číslo je spekulativní, protože se mluví i o čísle 5. Možná, že pak někdo "zařval" později jako zraněný.  Nakonec si pod pohrůžkou smrti vůči kolem jedoucím manželům přisvojil civilní vůz Škoda Octavia, ten starý model z té doby a ujel domů ke své matce. Ta mu zbraň schovala a ten se schoval na půdě. Nakonec ho zatkl policista, lépe řečeno příslušník tehdejší Veřejné bezpčnosti, který ho na té vesnici dobře znal. 
 
       
              Pan Josef Daněk, strýc Antonína Daňka asi v roce 2013 pro Nedělní Blesk vypověděl, že Antonín chtěl utéci s transportérem do Rakouska s nějakými kolegy, ale pak z toho sešlo. Jinak zběh Antonín bydel v obci Cvrčovice u Zdounek č.p.38. Dnes podle katastru je zde majetelem pan Zdenko Matula.
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

Vložení a zpracování : Marian Mario Artych, DiS. 

na okrese Břeclav dne 8.7.2018